VÁNOČNÍ DOVOLENÁ

Vážení zákazníci,

ve dnech 22. 12. 2022 až 2. 1. 2023 máme zavřeno. Objednávky přijaté v tomto termínu budou vyřízeny po Novém roce.

Těšíme se na vás v roce 2023
Tým Olejemaziva


Jak nejlépe připravit auto na zimu

Pokud by měl každý řidič v rámci přípravy na zimu učinit pouze jeden krok, je to výměna letní sady pneumatik za tu zimní. Od 1. listopadu platí zákonná povinnost zimního přezutí v případě, že na silnici je souvislá vrstva sněhu, led či námraza, resp. pokud lze takovou situaci očekávat vzhledem k aktuálnímu počasí. Pokud tuto povinnost porušíte, můžete mít v případě nehody problémy mimo jiné i s pojišťovnou, u které máte sjednáno povinné ručení. Každý řidič by ale měl vědět, že s letním obutím není radno vyjíždět, pokud se teploty blíží nule, a může to být klidně v září nebo v říjnu. 

Na pneumatikách nemá cenu šetřit. Nemusíte kupovat ty nejdražší na trhu, výkon jednotlivých typů se ale může značně lišit. Nehazardujte se svým životem kvůli tomu, abyste ušetřili pár set korun. Výjimkou mohou být příležitostní řidiči, případně řidiči ve městě, kteří se s opravdu špatnými podmínkami setkají jen výjimečně. Ve městech lze navíc často snadno přesedlat na MHD.

Vyměňte kapaliny

Zejména majitelé dieselových motorů, kteří nejezdí tak často, by si měli ohlídat, aby neměli v nádrži letní naftu. Od prosince je totiž na čerpacích stanicích tzv. zimní nafta, která nezamrzne ani v tuhých mrazech. U „letní“ nafty toto riziko existuje a je tedy vhodné nádrž vyjet a dotankovat naftu novou, zimní.

Podobně je tomu i u ostřikovačů. Letní směs, která je určená především k odstranění hmyzu, vám v zimě může přidělat mnoho problémů, když na čelním skle zmrzne. Snažte se ji tedy spotřebovat a dolijte do nádržky nemrznoucí zimní směs do ostřikovačů. Na té taky nešetřete. Doporučujeme určitě minimálně do -30°C. Protože je třeba počítat s tím, že při jízdě v mrazu třeba -10°C je na předním skle a tryskách, při nárazech vzduchu, podstatně nižší teplota, než v okolí.

Největší škody může napáchat nedostatečná účinnost chladící kapaliny. Může vést až k roztržení bloku motoru. Tím je motor nenávratně poškozen. U starších vozů je levnější koupit celý motor, než ten starý nákladně opravovat. Proto je nesmírně důležité, vědět jaký bod tuhnutí chladící kapalina má. Pro tento účel slouží hustoměr chladicí kapaliny. Ideální teplota tuhnutí chladící kapaliny je minimálně -30°C. Pokud máte hodnotu, která se více blíží k nule, je  třeba do chladícího okruhu dolít nemrznoucí složku.

Pozor na autobaterie

Aby jste v mrazivých dnech své auto vůbec nastartovali, je zapotřebí mít akumulátor v adekvátním stavu. Samotný akumulátor během let používání ztrácí svou kapacitu a při teplotách hluboko pod bodem mrazu to platí dvojnásob. Při -20°C může jeho kapacita klesnout pouze k 50 % té udávané. Dobré je ještě před příchodem zimy akumulátor řádně ošetřit. Připojit na nabíječku a u těch straších zkontrolovat, případně doplnit hladinu elektrolytu. Potřeba je též očistit zoxidované kontakty. Doporučujeme zkontrolovat stav alternátoru a klínových řemenů. Jistě znáte ten pískavý zvuk, který vydávají po nastartování starší automobily se špatně napnutým klínovým řemenem. Ještě jeden tip. Já osobně, když jsem věděl, že delší domu automobil nepoužiji, odnesl jsem akumulátor domů do tepla.

Nezapomeňte na detaily

Ujistěte se, že máte v autě škrabku, smetáček a teplé pracovní rukavice. Dále zkontolujte gumičky u stěračů. Je brzy tma a není nic nepříjemnějšího, než rozmazaný sníh nebo déšť na předním skle. Pokud se chystáte na hory, na škodu není ani sada zimních řetězů. 

Vrátit se zpět